Kráľovský El Escorial a kontroverzné Údolie padlých

Autor: Marek Pápež | 8.8.2013 o 19:22 | (upravené 9.8.2013 o 10:40) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  539x

Obrovská podzemná bazilika, najvyšší pamätný kríž na svete či sídlo španielskych kráľov počas ich života aj smrti a kláštor veľkosťou porovnateľný so zámkom Versailles - to všetko ponúka hornaté okolie Madridu.

Necelých 50 km od hlavného mesta Španielska sa nachádza monumentálne kráľovské sídlo a kláštor v jednom - El Escorial. Dal ho postaviť španielsky kráľ Filip II. v druhej polovici 16. storočia po bitke pri St. Quentine (1557), kde Španieli s anglickou pomocou porazili francúzske vojská. Víťazná bitka sa odohrala 10. augusta, teda na sviatok sv. Vavrinca (špan. san Lorenzo) a Filip II. nechal z vďačnosti zasvätiť kláštor práve tomuto svätcovi. Mladý panovník chcel tiež dôstojné miesto posledného odpočinku pre svojho otca Karola V., no palác sa stal mauzóleom aj pre ostatných španielskych kráľov.

Do mestečka San Lorenzo de El Escorial, kde sa tento monument nachádza, sa dá dostať prímestskými vlakmi Cercanías z madridských staníc Atocha alebo Chamartín (obe sú aj zastávkami metra), následne môžete nasadnúť na mestskú alebo si dať 1,5-kilometrovú prechádzku (http://www.renfe.es/). Autobusová zastávka je bližšie, spoje idú zo stanice Moncloa (taktiež zastávka metra).

DSCN2456.JPG

Celý komplex pôsobí navonok skromne a aj napriek svojím obrovským rozmerom (cca 210 x 160m) je nenásilne vsadený  do okolitej krajiny.

 

DSCN1834.JPG

Je to najmä vďaka šedej žule zo susedného pohoria Sierra de Guadarrama, ktorá sa použila pri jeho výstavbe.

 

DSCN1814.JPG

Nachádza sa v nadmorskej výške 1028 m n.m., preto sa sem mohol z Madridu počas horúcich liet presťahovať celý kráľovský dvor a užívať si príjemnejšie teploty.

Hlavným architektom stavby bol Juan Bautista de Toledo, no po jeho predčasnej smrti prebral vedenie stavby pomocný kreslič Juan de Herrera.

Interiér, na rozdiel od exteriéru, pôsobí pompéznejšie, na jeho výzdobe sa podieľali umelci ako El Greco, Tizian, Velázquez či Zurbarán.

DSCN1821.JPG

Gran escalera (Veľké schodisko) aj so stropnými freskami, ktoré sa nachádza pri hlavnej chodbe kláštora.

 

DSCN1826.JPG

Súčasťou komplexu je tiež bazilika s pôdorysom v tvare gréckeho kríža. Na obrázku je hlavný oltár na takmer 28 metrov vysokej ozdobnej stene z červenej žuly a jaspisu. Po oboch stranách oltára sú rozmiestnené modliace sa sochy Filipa II a jeho otca Karla I. (cisár Svätej ríše rímskej ako Karol V.) s rodinami, čo dokazuje veľkú Filipovu zbožnosť.


DSCN1832.JPG

Pohľad na baziliku z Nádvoria kráľov.

Ďalšou dôležitou časťou je knižnica, kde sa nachádza viac ako 40 000 výtlačkov a na freskách sú vyobrazené výjavy s motívmi siedmich slobodných umení - gramatiky, rétoriky, logiky, aritmetiky, geometrie, astronómie a hudby.

DSCN2561.JPG

Po vyčerpávajúcej prehliadke si môžete niečo zahryznúť na neďalekom námestí Plaza de la Constitución, kaviarničky a reštaurácie však bývajú dosť plné.

 

DSCN2566.JPG

Atraktivitu El Escorialu zvýšilo aj jeho zaradenie do zoznamu pamiatok Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1984.

 

DSCN2475.JPG

Ak máte chuť a čas, môžete sa poprechádzať po okolitých horách, po značenom chodníku sa dostanete až k arborétu Luis Ceballos, kde bolo premiestnených okolo 300 druhov stromov zo všetkých častí Španielska.

 

DSCN2483.JPG

Skrývajú sa tu tiež pozostatky starých budov, čo dáva miestu tajuplný nádych.

 

DSCN2488.JPG

Pri prechádzke môžete natrafiť na turistov či cykloturistov

 

DSCN2515.JPG

alebo na len tak postávajúceho býka.

 

DSCN2514.JPG

Zo skál pohoria Sierra de Guadarrama

 

DSCN2545.jpg

si určite vychutnáte pohľad z vtáčej perspektívy na celý El Escorial.

 

DSCN2517.JPG

Ak zídete z cesty a prejdete cez drôtený plot,

 

DSCN2535.JPG

vo svahoch vrchu Monte Abantos natrafíte na žulový kríž s nápisom: „El 10 de Febrero de 1893 fue hallado en este sitio el cadáver del desgraciado nino Pedrín Bravo y Bravo víctima de brutal salvajismo."

V zime v roku 1893 zmizol z domu chlapček menom Pedrín Bravo y Bravo. Keď to zistili jeho rodičia, začalo sa veľké pátranie, okrem rodiny a žandárov sa doň zapojili všetci miestni, no chlapčeka nenašli. Až neskôr objavili jeho mŕtve telo lovci prenasledujúci zver. Chlapčeka s najväčšou pravdepodobnosťou niekto uškrtil, no vinník aj motív zostáva doteraz neznámy a toto miesto sa zaradilo medzi lokality temného turizmu. Na mieste vraj počuli niektorí svedkovia nárek malého chlapca.

V blízkosti mestečka San Lorenzo de El Escorial sa nachádza ďalšia stavba nemalých rozmerov - Valle de los Caídos (Údolie padlých). Autobus priamo k monumentu chodí iba jedenkrát denne z námestia Plaza de la Gracia o 15:15 a vracia sa o 17:30, dajte si preto pozor, aby ste ho nezmeškali.

DSCN2579.JPG

Údolie padlých, ktoré bolo postavené v rokoch 1940-1958, sa nachádza asi 10 km od El Escorialu v horách pohoria Sierra de Guadarrama.

Dal ho postaviť  Francisco Franco na počesť obetiam Španielskej občianskej vojny (1936-1939), ktorá vypukla po tom, ako proti demokraticky zvolenej republikánskej vláde vystúpila armáda pod jeho vedením.

Podľa Franca malo byť Údolie padlých symbolom národného zmierenia, no stavba, ktorého náklady sa vyšplhali až na 250 miliónov eur, je kontroverzná, pretože na nej pracovali odsúdení počas Frankovej diktatúry, medzi nimi aj politickí väzni. A tak vyvoláva tento monument u mnohých ľudí opačný efekt a smutné spomienky.

V skale sa nachádza jedna z najväčších bazilík na svete - Basílica de la Santa Cruz del Valle de los Caídos (Bazilika sv. Kríža v Údolí padlých), je 262 m dlhá a dosahuje výšku až 41 m.

DSCN2610.JPG

Hlavná loď podzemnej baziliky je široká až 18 metrov.

 

DSCN2606.JPG

Pred vstupom do nej musíte prejsť okolo dvoch anjelov s mečmi od Carlosa Ferreiru, ktorí strážia vchod podobne ako cherubín rajskú bránu.

 

DSCN2612.JPG

Mozaika na hlavnej kupole.

 

DSCN2613.JPG

V bazilike je okrem generála Francisca Franca pochovaný tiež zakladateľ fašistickej strany Falanga José Antonio Prima de Riveri (obaja zobreli 20. novembra a v tento deň sa v Údolí padlých zvykli zhromažďovať zastáncovia Frankovej politiky a Riveriho nasledovníci, no od roku 2007 je to zakázané).

Na skale sa týči najvyšší pamätný kríž na svete (152,4 m), ktorý je viditeľný aj zo vzdialenosti väčšej ako 30 km. Po prehliadke baziliky som sa chcel vybrať nahor. Pani pri Francovom hrobe mi však povedala, že cesta ku krížu je zatvorená. 

DSCN2645.JPG

Na vrchol vedie tiež zubačka, no ani tá nefungovala.


DSCN2602.JPG

Na skalách stála ceduľka s nápisom, ktorý naznačoval, že tadiaľto to asi nepôjde.


 

DSCN2617.JPG

Ja som to však skúsil, nechodím tu predsa každý deň.  Niektoré úseky boli však pomerne náročné, preto som mal čo robiť, aby som sa nešmykol na vlhkých skalách porastených machom.

Pri vrchole som nejaký plot prekročil, iný podliezol a už som priamo pod krížom. Po ceste som stretol zopár ľudí, no tí to neskúšali priamo po skalách, ale zrejme po nejakej ceste, ktorá ich obchádzala.

DSCN2621.JPG

Kríž „podopierajú“ z každej strany 18-metrové sochy štyroch evanjelistov - sv. Lukáš s býkom

 

DSCN2627.JPG

či sv. Matúš.

 

DSCN2626.JPG

Na opačnej strane sa rozprestiera Benediktínske opátstvo.

 

DSCN2628.JPG

Pomaly som začal schádzať dole,

 

DSCN2642.JPG

pretože slnko začalo pomaly zapadať a ja som nechcel zmeškať jediný autobus.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?